W jaki sposób obcokrajowiec może otrzymać obywatelstwo polskie?

Redakcja

25 lutego, 2024
Nie da się ukryć, że obcokrajowców w naszym kraju nie brakuje. Niektórzy z nich od wielu lat pracują i zakładają w naszym kraju rodziny. Co więcej płacą również podatki i po prostu żyją na równi z obywatelami naszego kraju. Nie da się jednak ukryć, że obcokrajowiec a obywatelstwo polskie to dość trudny i skomplikowany temat. Wobec tego w jaki sposób obcokrajowiec może uzyskać obywatelstwo naszego kraju?

Jakie są korzyści obywatelstwa polskiego?

Posiadanie obywatelstwa polskiego niesie za sobą wiele korzyści dla obcokrajowców, szczególnie dla tych, którzy pochodzą z krajów innych niż te, które przynależą do Unii Europejskiej. Posiadanie polskiego dowodu gwarantuje im bowiem takie same prawa jak posiada każdy obywatel Polski i Unii Europejskiej. Znacznie łatwiej także będzie im uzyskać dostęp do rynku pracy a także szerokiej opieki medycznej.

Czy warto zostać obywatelem polskim?

Jeśli dany obcokrajowiec mieszka w naszym kraju już wiele lat, pracuje, płaci podatki, a być może nawet założył rodzinę, to korzystnym rozwiązaniem dla niego będzie zaaplikowanie o polskie obywatelstwo. Dzięki temu uzyska on polski paszport, a tym samym będzie mógł korzystać z takich samych praw i przywilejów jak każdy inny obywatel naszego kraju.

Jakie wymagania trzeba spełnić aby uzyskać polskie obywatelstwo?

By uzyskać obywatelstwo Polski trzeba spełnić jeden, z trzech, następujących warunków:
  • trzeba mieszkań na terenie Polski nie przerwanie przez co najmniej 5 lat;
  • trzeba udowodnić, że jeden z rodziców lub krewnych miał związki z naszym krajem;
  • trzeba być w związku małżeńskim z obywatelem Polski.

Polecane: