Język polski jest uważany za jeden z trudniejszych języków świata do nauki przez obcokrajowców, a niekiedy nawet za najtrudniejszy. Czy jest na niego jakiś sposób? Jak zapamiętać te wszystkie trudne wyrażenia i nauczyć się gramatyki?
Język polski jest trudny, ale można się go nauczyć
Język polski na większości list, w których wybiera się najtrudniejsze języki świata zajmuje miejsce w czołówce. Nie należy on do najchętniej wybieranych języków, których chcą nauczyć się obcokrajowcy. W końcu występują w nim takie zwroty jak „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, które trudno zapisać, a jeszcze trudniej wymówić. Dodatkowo jest wiele elementów, które już na początku przygody z tym językiem sprawiają, że chętni do nauki się wykruszają. Jednak przy odrobinie determinacji i chęci nauka języka polskiego będzie sprawiać frajdę, a opanowanie go będzie powodem do satysfakcji.
Dlaczego język polski jest taki trudny?
Język polski jest jednym z trudniejszych języków ze względu na takie elementy jak ortografia, gramatyka, która charakteryzuje się wieloma wyjątkami, czy trudna wymowa. Obcokrajowcom trudno opanować odmianę przez przypadki, czyli deklinację, dla której często nie ma określonych reguł. Dodatkowo w języku polskim jest wiele dźwięków typu „sz”, „dź”, „cz” i tak dalej, które ciężko wymawiać.
Jak sobie radzić z trudnymi elementami języka polskiego?
Przy nauce każdego nowego języka warto przebywać w otoczeniu osób, które tego języka używają na co dzień i znają go od podszewki zarówno w mowie jak i piśmie. Dzięki interakcjom z takimi osobami łatwiej nauczyć się trudnych kwestii, a także opanować wyjątki, które często pojawiają się w języku polskim. Warto również brać udział w zajęciach grupowych i wymieniać swoje doświadczenia.